Az emberi motiváció és szükségletek vizsgálata hosszú időre visszanyúló terület, melyet sok kiváló elméletgazda próbált megfejteni és magyarázni az évek során. Az egyik legismertebb és legbefolyásosabb elmélet ezen a területen Abraham Maslow által kidolgozott szükséglet-hierarchia elmélete, melyet az 1940-es és 50-es években fejlesztett ki és publikált. Ez az úgynevezett Maslow piramis.
A Maslow piramis felépítése
Maslow elmélete alapvetően egy piramis formájában ábrázolja az emberi szükségleteket. Ezeket a legalapvetőbb fiziológiai igényektől kezdve az egyre magasabb rendű szükségletekig sorol fel. A piramis alapján találhatók a legalapvetőbb szükségletek, melyek nélkül az egyén fizikailag nem tudna élni. A csúcsán pedig az önmegvalósítás szükségletei találhatóak, melyek az egyén teljes potenciáljának kibontakoztatását célozzák meg.
Az alapok
Az alapját képezik a fiziológiai szükségletek, mint például az étel, a víz, a levegő, az alvás és a ruházat. Ezek a legelsődlegesebb szükségletek, melyek nélkül az emberi lények nem tudnának túlélni. A piramis második szintjén találhatók a biztonsági szükségletek, melyek a biztonságos környezet, a munkahelyi stabilitás, a jövőbeli tervezhetőség és az egészségbiztosítás igényét foglalják magukban.
A harmadik szint
A harmadik szinten az emberi szükségletek között már szerepelnek a társas kapcsolatokra és az elfogadásra irányuló igények. Ide tartozik a szeretet, az összetartozás, a barátság és a társas kapcsolatok keresése. Ezek az igények az emberi kapcsolatok fontosságát hangsúlyozzák és hozzájárulnak az egyén érzelmi jólétéhez.
A negyedik szint
A negyedik szinten találhatók az elismerés szükségletei, melyek magukban foglalják az önbecsülést, a presztízst, a siker és az elismerés vágyát. Ez a szint az egyén számára fontossá teszi, hogy értékesnek, kompetensnek és sikeresnek érezze magát a közösségben.
A csúcs
Végül a piramis csúcsán helyezkednek el az önmegvalósítás szükségletei. Ezek az igények az egyén teljes potenciáljának kibontakoztatására, kreativitásra, célok elérésére és az élet értelmének megtalálására irányulnak.
Fontos megérteni, hogy Maslow elmélete nem azt állítja, hogy az egyén csak az adott szinten lévő szükségletekkel foglalkozik. Arról van szó, hogy az egyik szint kielégítése után a következő szint szükségletei válnak prioritássá. Például, ha valaki éhes (fiziológiai szükséglet), akkor az étel utáni vágy foglalkoztatja leginkább, de ha már jól lakott, akkor az esetleges társas kapcsolatok, az elismerés vagy az önmegvalósítás felé fordulhat.
Végszó
A Maslow piramis kiemelkedő jelentőséggel bír a pszichológia, a szociológia és a vezetés területén is, segítve az embereket és szervezeteket megérteni, hogy milyen szükségletek motiválják az embereket, és hogyan lehet ezeket a szükségleteket kielégíteni a teljesítmény és az elégedettség növelése érdekében.
User:J. Finkelstein, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons